usability.edu.pl
vademecum użyteczności i dostępności
serwisów internetowych

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka to drugi poza nawigacją serwisu sposób na odnalezienie poszukiwanych informacji w obrębie serwisu internetowego. Jej działanie pozwala użytkownikowi na przeszukanie zawartości serwisu pod kątem podanych słów kluczowych. Umieszczenie mechanizmu wyszukiwania w serwisie może znacząco wpłynąć na zwiększenie poziomu jego użyteczności, jednak nie może być traktowane jako substytut dla dobrze zaprojektowanej nawigacji serwisu WWW.

Mechanizm wyszukiwania powinien znajdować się na każdej podstronie serwisu, w stałym i widocznym miejscu. Powinien być łatwo rozpoznawalny i mieć typowy dla tego elementu wygląd. Prosty mechanizm wyszukiwania powinien składać się jedynie z odpowiednio dużego pola tekstowego i przycisku z etykietą „Szukaj”.

Mechanizm ten powinien wychodzić naprzeciw potrzebom i ograniczeniom użytkownika. Należy wziąć pod uwagę możliwość wprowadzania przez użytkowników słów kluczowych z błędami ortograficznymi, literówkami oraz błędną odmianą. Słownictwo wykorzystywane i poszukiwane przez użytkownika może także różnić się od terminologii stosowanej w serwisie internetowym.

Wyniki wyszukiwania dotyczyć powinny całego serwisu internetowego, nie zaś wybranej jego części czy kategorii. Bardzo duże znaczenie ma także odpowiednia prezentacja wyników wyszukiwania, wyświetlająca poszukiwane informacje bądź ich fragmenty w formacie oczekiwanym przez użytkownika.

Przejdź do następnego rozdziału: Przewijanie kontra podział na strony »